گاز منوکسید کربن

گاز منوکسید کربن

شرکت تولیدی مهندسی بالن گاز آسیا به عنوان بزرگترین وارد کننده انواع سیلندر، گازهای خالص و تجهیزات جوش و برش، توانایی ارائه انواع سیلندرهای گاز منوکسید کربن CO در حجم ۴۰ لیتری و ۵۰ لیتری و … با گرید ۳ و ۳.۵ (درجه خلوص ۹۹.۹ و ۹۹.۹۵) را دارا می باشد.

گاز منوکسید کربن CO:

گاز منوکسید کربن CO ، گازی بی بو، بی رنگ و بی طعم است که بسیار سمی و کشنده می باشد. گاز منوکسید کربن CO کمی از هوا متراکم تر است. گاز منوکسید کربن CO در سوختن تولید می شود، این سوختن می تواند مربوط به سوخت خودرو و یا کامیون، موتورهای کوچک مانند بنزین، نفت سفید، نفت، گاز پروپان، زغال سنگ و یا چوب باشد.

گاز منوکسید کربن CO یک گاز گلخانه ای است، گازهای گلخانه ای باعث می شوند که اشعه های خورشید با طول موج پایین از ابرها که آنها نیز جز گازهای گلخانه ای هستند بگذرند و بعد از برخورد به سطح زمین بازتاب شده و طول موج آن افزایش می یابد و از پرتوهای فرابنفش به فروسرخ تبدیل می گردد. پرتوهای فروسرخ خطرناک نیستند و بعد از برخورد به گازهای گلخانه ای باز می گردند و نمی توانند از آنجا عبور کنند و باعث گرم شدن می شوند.

مشخصات فنی:

منوکسید کربن، با نشان شیمیایی Co گازی سمی است اما رنگ و بوی خاصی ندارد. میل ترکیبی گاز منوکسید کربن CO با هموگلوبین خون حدود ۳۰۰ برابر بیشتر از میل ترکیب گاز اکسیژن است. در خون انسان حدود ۵ درصد گاز منوکسید کربن CO وجود دارد اما اگر این مقدار به ۲۰ درصد برسد باعث مرگ خواهد شد. گاز منوکسید کربن CO از هوا سبکتر است و در قسمت‌های فوقانی محل‌های سرپوشیده بیشتر تجمع می‌کند. در گاز منوکسید کربن CO یک پیوند سه‌گانه کربن را به اکسیژن متصل می‌نماید که طول آن حدود ۱۱۲/۸ پیکومتر است.

اطلاعات کاملتر گاز منوکسید کربن CO در جدول مشخصات فنی می باشد.

گاز منوکسید کربن ۳.۵گاز منوکسید کربن ۳نوع گاز
۹۹.۹۵۹۹.۹خلوص %
O2 ≤ ۱۵۰
N2 ≤ ۲۵۰
CO2 ≤ ۲۰
Total Hydrocarbons ≤ ۱۰
H2 ≤ ۱۰
H2O ≤ ۱۵
O2 ≤ ۲۵۰
N2 ≤ ۶۵۰
CO2 ≤ ۵۰
Total Hydrocarbons ≤ ۲۰
H2 ≤ ۲۰
H2O ≤ ۵۰
ناخالصی ppm
دارد.گواهینامه آنالیز 
۵۰ لیتر۵۰ لیترحجم سیلندر
۱۴۰ بار۱۴۰ بارفشار کاری
گاز فشرده – سمی – اشتعال پذیری بالا مشخصات فنی
-۱۹۱ ° Cنقطه جوش
COنشان شیمیایی

موارد مصرف: 

گاز منوکسید کربن CO یک گاز صنعتی است که در بسیاری از برنامه های تولید مواد شیمیایی به صورت عمده مورد مصرف قرار می گیرد از جمله این مواد شیمیایی می توان مواد شوینده را نام برد. همچنین گاز منوکسید کربن CO در فرآیند تولید اسید استیک استفاده می شود. 
همچنین این گاز در صنعت بسته بندی غذا و دارو استفاده می شود.

نکات ایمنی: 

گاز منوکسید کربن CO در کپسول های تحت فشار می باشد و باید شرایط نگهداری و حمل و نقل برای سیلندرهای تحت فشار را برای این کپسول نیز در نظر داشته باشیم. کپسول گاز منوکسید کربن CO نباید سوراخ شود یا در معرض آتش قرار گیرد. در صورت استفاده از گاز منوکسید کربن CO در فشارهای بالا، حدودا ۱۵۰ بار به بالا بایستی حتما از تجهیزات تقلیل فشار استفاده شود و بعد از هر بار استفاده، شیر کاملا بسته شود و همچنین کپسول های گاز منوکسید کربن CO بایستی در مکان های دارای تهویه مناسب و بدور از هر گونه مواد قلیایی و اسیدی قرار گیرد.