گاز نیتروژن

گاز نیتروژن

شرکت تولیدی مهندسی بالن گاز آسیا به عنوان بزرگترین واردکننده انواع سیلندر، گازهای خالص و تجهیزات جوش و برش، توانایی ارائه انواع سیلندرهای گاز نیتروژن N2 در حجم ۵۰ لیتری و … با گریدهای ۵ و ۵.۵ و ۶ (درجه خلوص% ۹۹.۹۹۹ و ۹۹.۹۹۹۵ و ۹۹.۹۹۹۹) را دارا می باشد.

گاز نیتروژن N2:

گاز نیتروژن N2 در حدود ۷۸% حجم از جو کره زمین را تشکیل می دهد. گاز نیتروژن N2 گازی ثابت، بی رنگ، بی مزه، بی بو و احتراق ناپذیر است. نیتروژن در حالت مایع به شدت سرد می باشد و حدودا ۷ برابر فشرده تر از حالت گازی آن است. گاز نیتروژن N2 در دمای ۱۹۶ċ- تبدیل به مایع می شود. گاز نیتروژن N2 غیر قابل اشتعال  و جز در دماهای بالا واکنش نمی دهد، در دماهای بالا می تواند به شکل نیترید فلز واکنش دهد. در بسیاری از صنایع از عنصر نیتروژن برای از بین بردن بخارات و بخارهای سمی موجود در تجهیزات صنعتی  و کنترل آلودگی استفاده می شود.

مشخصات فنی:

گاز نیتروژن N2 گازی بی رنگ، بی بو، بی مزه، غیرقابل اشتعال، غیرخورنده، خشک و کمی محلول، بی اثر و سازگار با فلزات معمولی است. شکل اولیه نیتروژن در آمینو اسیدها می باشد که سازنده ساختمان پروتئین ها می باشد. در دمای بالا گاز نیتروژن N2 می تواند به شکل نیترید فلز واکنش دهد و همچنین از گاز نیتروژن N2 می تواند بعنوان یک مایع برودتی، محافظ یا کمک گاز برای آلومینیوم، برش پلاسما ، فولاد ضد زنگ و بعنوان یک کمک گاز برای لیزر، برش فولاد ، جوشکاری مس و در برش اتصالات استفاده کرد.

اطلاعات کاملتر گاز نیتروژن N2 در جدول مشخصات فنی می باشد.

گاز نیتروژن ۶گاز نیتروژن ۵.۵گاز نیتروژن ۵نوع گاز 
۹۹.۹۹۹۹۹۹.۹۹۹۵۹۹.۹۹۹خلوص %
O2  ≤۰.۱
H2  ≤۰.۱
CO  ≤۰.۱
CO2  ≤۰.۱
CH4  ≤۰.۱
H2O
  ≤۰.۳  
O2  ≤۱
H2  ≤۰.۳
CO  ≤۰.۳
CO2  ≤۰.۳
CH4  ≤۰.۳
H2O  ≤۱ 
O2  ≤۳
H2  ≤۱
CO  ≤۱
CO2  ≤۱
CH4  ≤۱
H2O  ≤۳  
ناخالصی ppm
دارد.گواهینامه آنالیز 
۵۰ لیتر۵۰ لیتر۵۰ لیترحجم سیلندر 
۱۶۵ بار۱۶۵ بار۱۵۰ بارفشار کاری 
گاز فشرده – خفه کننده – بی اثر مشخصات فنی 
  – 196  °Cنقطه جوش
N2نشان شیمیایی

موارد مصرف:

گاز نیتروژن N2 مصارف زیادی در صنعت، پزشکی، دارویی و … دارد. از جمله آن، از گاز نیتروژن N2 به منظور جلوگیری از اکسایش در حین عملیات ساخت نیمه رساناها و مدارهای چاپی استفاده می شود. از گاز نیتروژن N2 به منظور بسته بندی داروها  و همچنین برای منجمد کردن خون و ویروس های واکسن می توان استفاده کرد. این عنصر در حال حاضر تقریبا در تمام مواد مخدر دارویی موجود است، در قالب اکسید نیتروژن آن را بعنوان یک بی حس کننده استفاده می کنند. گاز نیتروژن N2 در قالب دی اکسید نیتروژن بعنوان داروی بیهوشی مورد مصرف قرار می گیرد. از نیتروژن مایع برای نگهداری خون، اسپرم و دیگر نمونه های زیستی استفاده می کنند. در خاموش کردن آتش سوزی هایی که در محیط های بسته اتفاق افتاده هم از گاز نیتروژن N2 استفاده می شود. از گاز نیتروژن N2 در تایر خودروها و هواپیماها به دلیل نداشتن بخار آب  و محافظت از یخ زدگی استفاده می کنند. استفاده دیگر از گاز نیتروژن N2 در تولید فولاد و دستگاههای ولتاژ بالا می باشد. یکی دیگر از مصارف عمده گاز نیتروژن N2 ، استفاده از آن در لامپ ها می باشد که در مقایسه با آرگون به صرفه تر و ارزان تر است.

نکات ایمنی:

گاز نیتروژن N2 به قاتل خاموش معروف است. گاز نیتروژن N2 ، گازی خفه کننده است و با جایگزینی با گاز اکسیژن و کاهش غلظت اکسیژن باعث خفگی و مرگ می شود به همین دلیل تمام مناطقی که در آن ها احتمال گاز نیتروژن N2 وجود دارد، بایستی دارای علائم هشدار دهنده باشند. برای کار در مکان هایی که گاز نیتروژن N2 وجود دارد بایستی از دستکش های ایمنی استفاده شود و حفاظت ایمنی، حفاظت صورت، تنفس و ایمنی رعایت شود. سوختگی ناشی از گاز و مایع نیتروژن بسیار شدید و دردناک است که به سوختگی سرد معروف است. تنفس بخارات نیتروژن می تواند باعث آسیب دیدگی مجاری و راههای هوایی سیستم تنفس شود. نیتروژن در انسان باعث سرمازدگی، یخ زدگی پوست و آسیب به چشم می شود. گاز نیتروژن N2 در حالت کاملا خالص بسیار خطرناک می باشد در نتیجه در محیطی که حاوی گاز نیتروژن N2 باشد بایستی تهویه مناسب تعبیه شود. یکی از دلایل آلودگی هوا می تواند فراوانی گاز نیتروژن N2 در کره زمین می باشد.