گاز نیتروس اکساید

گاز نیتروس اکساید

شرکت تولیدی مهندسی بالن گاز آسیا به عنوان بزرگترین واردکننده انواع سیلندر، گازهای خالص و تجهیزات جوش و برش، توانایی ارائه انواع کپسول های گاز نیتروس اکساید N2O در حجم های ۴۰ لیتر و ۵۰ لیتر و … با گریدهای ۲.۷ و ۵ (درجه خلوص ۹۹.۷% و % ۹۹.۹۹۹) را دارا می باشد.

گاز نیتروس اکساید N2O:

   گاز نیتروس اکساید N2O با اسامی زیادی شناخته شده است: گاز آرام بخش، گاز خنده، گاز بی حسی، گاز شاد، گاز و هوا، منو اکسید دی نیتروژن

گاز نیتروس اکساید N2O اکساید یک گاز گلخانه ای محسوب می شود که به طور طبیعی توسط کود، ساطع شده و در گرم شدن لایه اوزن نقش زیادی دارد. آنچه از شواهد مشخص است گاز نیتروس اکساید N2O بر روی تمام حس های شش گانه بدن تاثیر می گذارد و حتی بر روی بخش عاطفی مغز هم تاثیر دارد و عواطف را تحت تاثیر قرار می دهد. گاز نیتروس اکساید N2O شهرت بسیار خوبی در ترکیب  با بسیاری از روان گردان ها را دارد و به همین دلیل به آن گاز خنده هم می گوییم و از جهت دیگر گاز نیتروس اکساید N2O تاثیر فوق العاده سریع (۲۰ ثانیه)دارد و البته به همان اندازه اثرگذاری سریع، آثار آن نیز بعد از قطع تماس با گاز نیتروس اکساید N2O ، در عرض ۳ الی ۵ دقیقه کاملا از بین می رود و شخص به حالت نرمال بازمیگردد.

مشخصات فنی:

گاز نیتروس اکساید با علامت اختصاری N2O نشان داده می شود. گاز نیتروس اکساید N2O غیرقابل اشتعال، غیرسمی، بی رنگ، بی بو و کمی شیرین مزه می باشد. البته در شرایط خاص گاز نیتروس اکساید N2O می تواند باعث شعله وری شود. گاز نیتروس اکساید N2O  گاز بسیار سردی است که در صورت تماس، ایجاد سوختگی می کند. همچنین گاز نیتروس اکساید N2O غیرخورنده می باشد و با داشتن این خاصیت می تواند به صورت معمولی در کنار فلزهای دیگر نگهداری شود. 

اطلاعات کاملتر گاز نیتروس اکساید N2O در جدول مشخصات فنی می باشد.

گاز نیتروس اکساید ۵گاز نیتروس اکساید ۲.۷نوع گاز
۹۹.۹۹۹۹۹.۷خلوص %
N2  ≤۳
O2  ≤۱
CO  ≤۰.۵
CO2  ≤۰.۵
CH4  ≤۰.۵
H2O  ≤۲
ناخالصی ppm
دارد.گواهینامه آنالیز 
۵۰ لیتر۴۰ لیترحجم سیلندر 
۳۰۲۰وزن گاز به کیلوگرم
گاز فشرده – اکسایندهمشخصات فنی 
  – 89  °Cنقطه جوش
N2Oنشان شیمیایی 

موارد مصرف: 

گاز نیتروس اکساید N2O نیز مانند بقیه گازها مصارف مختلف و متعددی دارد که از پرکاربردترین آنها مصارف پزشکی است. در صنعت پزشکی از خاصیت بی حسی  و سرخوشی گاز نیتروس اکساید N2O  استفاده می شود و برای بیهوشی ها در جراحی و بی حسی های موضعی در دندانپزشکی مورد مصرف قرار می گیرد. مصرف دیگر گاز نیتروس اکساید N2O در صنایع غذایی و بالاخص در تولید محصولات لبنی (برای تولید خامه) می باشد. از گاز نیتروس اکساید N2O همچنین در مسابقات اتومبیلرانی به عنوان افزایش دهنده قدرت موتور و کاهش دهنده مصرف سوخت استفاده می شود.

نکات ایمنی: 

خوشبختانه مصرف گاز نیتروس اکساید N2O در صنایع مختلف با توجه به خواص این گاز، عوارض جبران ناپذیر کمی دارد. در مواردی که فرد در مجاورت گاز نیتروس اکساید N2O به مدت طولانی قرار می گیرد دچار توهم بصری، سردرگمی، افزایش آستانه درد، ارتباطات ذهنی عمیق، از دست دادن تعادل می شود که خوشبختانه تاکنون موارد منجر به مرگ در اثر استنشاق با این گاز گزارش نشده است. گاز نیتروس اکساید N2O بسیار سریع (۲۰ ثانیه ای) اثر می کند و تقریبا به همان سرعت (۳ الی ۵ دقیقه ای) هم بعد اینکه این گاز از محیط حذف شد، اثر آن از بین می رود و با خیال راحت می توان به کارهای روزمره پرداخت. ضمنا مصرف کوتاه مدت گاز نیتروس اکساید N2O به عنوان ماده بیهوشی یا بی حسی موضعی هیچ گونه عوارض جانبی بر قلب، ریه، کبد و کلیه و یا مغز ندارد.