شیر سیلندر

شیر سیلندر

شرکت تولیدی مهندسی بالن گاز آسیا به عنوان بزرگترین واردکننده انواع سیلندر، گازهای خالص و تجهیزات جوش و برش، توانایی ارائه انواع شیر سیلندر راستگرد، چپگرد، توپیچ، روپیچ، سوپاپدار را برای انواع سیلندرهای حاوی گازهای معمولی، گازهای دارای خاصیت خورندگی، گازهای فوق خالص و …. را دارد.

شیر سیلندر:

   شیر سیلندر وسیله ای برای باز و بست و تنظیم یا کنترل جریان گاز یا مایع درون سیلندر است. شیر سیلندر بعنوان یک پورت ورودی عمل می کند تا یک سیلندر پر شود و بعنوان یک پورت خروجی اجازه می دهد تا گاز عرضه شود. شیر سیلندر معمولا از جنس فولاد یا استیل هستند که بر روی سیلندر قرار می گیرند. شیر سیلندر جهت باز و بسته کردن و همچنین خارج کردن گاز داخل کپسول استفاده می شود. جنس این نوع شیرها بسته به نوع گاز داخل سیلندر از فولاد و استیل ساخته شده است و هر گازی شیر سیلندر مخصوص بخود را دارد که در گاز CO2 برای اطمینان بیشتر از شیر سوپاپدار استفاده می شود.

مشخصات فنی :

   شیر سیلندر ابزار بسته شدن یا باز کردن در سیلندرهای گاز است. این شیرها طوری طراحی و ساخته می شوند که مطابق با استاندارهای مجاز تایید شده باشند و با توجه به خواص گازهای مختلف، این دریچه بایستی از مواد سازگار تولید شود. از شیر سیلندر با جنس استیل و برنجی برای گازهای خنثی و خورنده استفاده می شود و از شیر سیلندر استنلس استیل برای گازهای با خاصیت خورندگی و خاص استفاده می شود. در سیلندرهای بزرگتر برای تحمل ضربه مکانیکی و حفاظت اضافی، سوپاپ را نیاز ندارند اما آن ها اغلب از آسیب محافظت می شوند.

ImageFrame modalitySafety deviceInlet threadOutlet threadMediumWP (MPa)TypeRow
۱۹±۰.۹۵MPaPZ27.8W21.8-14-RH-EXT۱۶.۵CQ-2H۱
Movable flap typeNOPZ27.8W21.8-14-RH-EXTO۲ , N۲ , Air۱۵CQ-2C2۲
Movable flap typeNOPZ27.8W21.8-14-RH-EXTO۲ , N۲ , Air۱۵QF-8A۳
Movable flap type۲۱±۱.۵MPaPZ27.8W21.8-14-RH-EXTO۲ , N۲ , Air۱۵QF-2F۴
Needle typeNOPZ27.8W21.8-14-RH-EXTCl۲۲QF-10C4۵
Needle typeNOPZ27.8W21.8-14-RH-EXTNH۳۳QF-11C۶

انواع شیر سیلندر و موارد مصرف:

شیر سیلندر راستگرد: این شیر در گازهای خنثی کاربرد دارد.

شیر سیلندر چپگرد: موارد مصرف این شیر در گازهای آتشزا می باشد.

شیر سیلندر توپیچ: از این شیر در گاز هلیوم استفاده می شود. شیر سیلندر توپیچ برای سیلندرهای با ظرفیت های مختلف طراحی و ساخته می شود و دارای دو نوع معمولی و سوپاپدار است. جنس بدنه و ساقه این نوع شیر از برنج، مهره آن از جنس آهن، جنس فنر از فولاد و جنس فلکه نگهدارنده فنر از آلومینیوم یا پلاستیک می باشد.

شیر سیلندر روپیچ: از این شیر در سیلندرهای مختلف خصوصا آرگون و نیتروژن استفاده می شود و برای سیلندرهای با ظرفیت های مختلف طراحی و ساخته شده است. این نوع شیرها دارای دو نوع معمولی و سوپاپدار هستند. جنس بدنه و ساقه شیر سیلندر توپیچ برنجی، جنس مهره از آهن، جنس فنر شیر از فولاد، جنس فلکه نگهدارنده فنر، از آلومینیوم یا پلاستیک می باشد.

شیر سیلندر سوپاپدار: این نوع شیرها مخصوص سیلندر دی اکسید کربن، در مصارف صنعتی و آزمایشگاهی در سیلندرهای با ظرفیت های مختلف طراحی و ساخته شده است. شیر سیلندر سوپاپدار دارای دو نوع معمولی و سوپاپدار است.

نکات ایمنی:

   در هنگام استفاده و کار با شیرهای سیلندرها باید به نکات ایمنی زیر دقت کرد. هرگز با آچار یا سایر دستگاههای مکانیکی دستگیره شیر سیلندر را باز یا بسته نکنید. در هنگام استفاده از آن از دستکش استفاده کنید. شیر سیلندر را خیلی محکم نبندید. از شیرهای سوپاپدار با فولاد ضد زنگ در گازهایی که خاصیت خورندگی دارند یا فوق خالص هستند استفاده می شود. تحت هیچ شرایطی سوپاپ ایمنی و شیر سیلندرهای محتوای گاز فشرده، نباید دستکاری شود. بایستی دقت شود که رزوه های درونی تنظیم کننده فشار، رابط و اتصالات دقیقا هماهنگ با رزوه های روی شیرهای کنترل باشد. در صورتی که اتصالات به سرعت پیچانده نمی شود و نبایستی به آن ها فشار وارد شود. بمنظور عایق بندی کامل اتصالات و جلوگیری از نشت گاز بایستی این اطمینان حاصل شود که رزوه ها از یک نوع بوده و فاصله رزوه ها نیز به یک اندازه است. هنگام استفاده از گاز فشرده سیلندرها، لازم است از وسایلی از جمله تنظیم کننده فشار یا شیرهایی که دارای وسیله کنترل گاز است استفاده شود و جهت کم کردن فشار گاز سیلندرها نبایستی از وسایل مسدود کننده مسیر شیر کنترل خود سیلندر استفاده شود. قبل از وصل کردن تنظیم کننده فشار و سایر اتصالات به سیلندر لازم است که شیر کنترل سیلندر به اندازه یک چهارم اینچ باز و بسته شود، این عمل باین منظور است که کلیه خاک و خاشاک و گرد و غبار یا هر شی خارجی که در مسیر لوله شیر کنترل قرار گرفته خارج شود زیرا ممکن است وارد اتصالات یا تنظیم کننده فشار شود .شیرهای سوپاپدار باعث ایجاد ایمنی و همچنین برای جلوگیری از آلودگی ها استفاده می شوند و مشکلات زیست محیطی را تا حد زیادی جبران می کند.