گاز دی اکسید گوگرد

گاز دی اکسید گوگرد

شرکت تولیدی مهندسی بالن گاز آسیا به عنوان بزرگترین واردکننده انواع سیلندر، گازهای خالص و تجهیزات جوش و برش، توانایی ارائه انواع سیلندرهای گاز دی اکسید گوگردSO2 در حجم ۴۰ لیتری و ۵۰ لیتری و … را دارا می باشد.

گاز دی اکسید گوگردSO2:

گاز دی اکسید گوگردSO2  گازی بی رنگ، بی بو، از هوا سنگین تر، دارای بوی تند و خواص تحریک کنندگی دارد طوریکه به آسانی از طریق دستگاه تنفسی جذب می شود. گاز دی اکسید گوگردSO2 گازی اشتعال زا و قابل حل در آب می باشد، گاز دی اکسید گوگردSO2 در حالت مایع سنگین تر از آب است. کپسول حاوی گاز دی اکسید گوگردSO2 در گرما منفجر می شود. مسیر اصلی تماس با گاز دی اکسید گوگردSO2 از طریق استنشاق است و افراد مبتلا به بیماری های ریوی نباید در معرض این گاز قرار گیرند. گاز دی اکسید گوگردSO2 در درجه اول از احتراق سوخت های فسیلی، ذوب سنگ معدن سولفید، انتشار آتشفشانی و چندین منبع طبیعی دیگر منتشر می شود. گاز دی اکسید گوگردSO2  فشرده، سمی  و ممکن است در صورت استنشاق بسیار به چشم، دستگاه تنفسی و ریه آسیب بزند. در حالتی که این گاز مایع می شود ممکن است دچار یخ زدگی شود و در این حالت قابل اشتعال نیست. گاز دی اکسید گوگردSO2 می تواند باعث سرما زدگی و سوختگی پوست شود. از گاز دی اکسید گوگردSO2  بعنوان یک ماده نگهدارنده مواد غذایی و میوه های خشک و همچنین بعنوان آنتی بیوتیک در جلوگیری از فاسد شدن استفاده می شود.

مشخصات فنی:

گاز دی اکسید گوگرد، یک ترکیب شیمیایی به شکل گاز با فرمول شیمیایی SO2 می باشد. این ماده توسط آتش فشان ها و بسیاری از فعالیت های صنعتی دیگر تولید می شود. گاز دی اکسید گوگردSO2 بی رنگ، غیرقابل انفجار و تقریبا دو برابر هوا وزن دارد و دارای بویی خفه کننده است و یکی از آلاینده های هوا محسوب می شود که بطور متوسط ۲ تا ۴ روز در هوا باقی می ماند. از عوامل آن می توان به باران های اسیدی، کاهش سیستم دفاعی ریه ها، نارسایی های تنفسی و تخریب محصولات اشاره کرد. گاز دی اکسید گوگردSO2 دارای خورندگی بوده و به همین دلیل برای حمل و نگهداری آن از کپسول های با جنس استنلس استیل استفاده می شود. گاز دی اکسید گوگردSO2 غیرآتشزا، اما بدلیل تحت فشار بودن نباید در معرض آتش و یا دماهای بالا قرار گیرد.

اطلاعات کاملتر گاز دی اکسید گوگردSO2 در جدول مشخصات فنی می باشد.

گاز دی اکسید گوگرد ۴گاز دی اکسید گوگرد ۳نوع گاز 
۹۹.۹۹۹۹.۹خلوص %
O2  ≤۶
N2  ≤۲۴
SO3  ≤۴۰
H2O  ≤۱۰
Residue  ≤۰.۰۰۲
O2  ≤۵۰
N2  ≤۱۰۰
SO3  ≤۲۰۰
H2O  ≤۵۰
Residue  ≤۰.۰۲
ناخالصی ppm
دارد.گواهینامه آنالیز
۵۰ لیتر۵۰ لیترحجم سیلندر
۳۰۳۰وزن گاز به کیلوگرم
گاز مایع – خفه کننده – سوزانندهمشخصات فنی 
  – 10  °Cنقطه جوش
SO2نشان شیمیایی

موارد مصرف: 

گاز دی اکسید گوگردSO2 یک واسطه در تولید اسید سولفوریک است . از گاز دی اکسید گوگردSO2 بعنوان یک نگهدارنده در میوه های خشک استفاده می کنند که مانع از فاسد شدن میوه ها و باعث حفظ رنگ ظاهری آن می شود. همچنین گاز دی اکسید گوگردSO2  بعنوان یک آنتی بیوتیک و آنتی اکسیدان درجلوگیری از فساد توسط باکتری ها و اکسیداسیون عمل می کند. از مخلوط SO2 و آب و اسید سیتریک معمولا برای تمییز کردن و پاک کردن تجهیزات استفاده می شود. گاز دی اکسید گوگردSO2 همچنین یک احیا کننده خوب است. در حضور آب، دی اکسید گوگرد قادر به کلر زدایی مواد است. از دی اکسید گوگرد بعنوان سفید کننده الیاف استفاده می کنند و همچنین در تصفیه فاضلاب شهری هم از این ماده استفاده می شود.


نکات ایمنی: 

گاز دی اکسید گوگردSO2 بر روی پوست می تواند خورندگی ایجاد کند و همچنین ممکن است بدون احساس و یا شروع درد، به چشم ها و ریه آسیب برساند. در محیط حاوی گاز دی اکسید گوگردSO2 افراد مبتلا به آسم ممکن است دچار حملات آسم شوند. براساس IARC (آژانس بین المللی تحقیقات سرطان ) گاز دی اکسید گوگردSO2 ، می تواند منجر به سرطان شود. در هنگام استفاده از این گاز می توان از پوشش، چکمه های ایمنی و غیر قابل نفوذ و دستکش عایق استفاده کرد. در صورت سوزش چشم ناشی از گاز دی اکسید گوگردSO2 ، بایستی چشم را شستشو داده و پلک را در طول شستشو باز نگه دارید. در صورت نشستی کپسول باید از ماسک مناسب استفاده شود و تجهیزات حفاظتی تنفسی، تعبیه شده باشد. کپسول حاوی گاز دی اکسید گوگردSO2 را بایستی در محیطی دارای تهویه مناسب، منطقه ایمن و بدور از مواد خورنده قرار داد، همچنین نباید در معرض رطوبت و درجه حرارت بالا قرار گیرد. دی اکسید گوگرد خشک، غیرخورنده است اما در حالت مرطوب خاصیت خورندگی پیدا می کند. گاز دی اکسید گوگردSO2 قابل اشتعال نیست اما با این حال می تواند انفجار خطرناک و سمی در حضور گازهای دیگر ایجاد کند. SO2 و اکسیدهای نیتروژن با مواد دیگر واکنش می دهند و در هوا به شکل اسیدهایی که برروی زمین بعنوان باران، مه، برف و یا ذرات خشک قرار می گیرند و این باران های اسیدی خسارات زیادی بر روی محصولات، جنگل ها، خاک، دریاچه ها، رودخانه ها و برای آبزیان می تواند خطرآفرین باشد.