مانومتر (رگولاتور)

مانومتر (رگولاتور)

شرکت تولیدی مهندسی بالن گاز آسیا به عنوان بزرگترین واردکننده انواع سیلندر، گازهای خالص و تجهیزات جوش و برش، توانایی ارائه انواع رگولاتور و مانومترهای صنعتي و آزمايشگاهي، استنلس استيل،۲ مرحله اي، فلومتر دار، سانترال، مانومتر جهت گازهاي خنك كننده و …، در فشار هاي ورودي و خروجي متنوع از ۰  تا ۳۰۰ بار را دارد.

مانومتر:

مانومتر یا رگولاتورگاز، یک تنظیم کننده جریان فشار است که بطور خودکار جریان مایع یا گاز را در فشار معینی قطع می کند. مانومتر، فشار بالای سیلندرها را به فشارهای امن و قابل استفاده برای برنامه های کاربردی مختلف کاهش می دهد. مانومترها مهمترین ایستگاههای تقلیل فشار یا تنظیم کننده های فشار جریان گاز می باشند. گاز پس از عمل فیلتراسیون وارد بخش کاهش یا تنظیم فشار می شود که در آن فشار موجود در سیلندر به فشار مورد نیاز مصرف کننده کاهش می یابد.

مشخصات فنی:

   مانومترها وسیله ای برای کاهش و تنظیم فشار در سیلندرهای گاز می باشند. مانومترها به دو دسته تک مرحله ای یا دو مرحله ای تقسیم می شوند که تک مرحله ای یا دو مرحله ای بودن آن نشان دهنده تعداد دیافراگم موجود در داخل بدنه مانومتر می باشد. خاصیت مانومترهای تک مرحله ای این است که با کاهش فشار کپسول گاز، فشار خروجی از مانومتر بر خلاف تصور اندکی افزایش پیدا می کند! این زمانی اتفاق می افتد که مانومتر، متصل به سیلندرهای گاز هستند. این تغییر و انحراف در برخی از کاربردهای آزمایشگاهی که نیازمند ثابت و پایدار ماندن فشار خروجی هستند مناسب نیست لذا در این موارد می بایست از مانومترهای دو مرحله ای استفاده نمود. در این نوع رگولاتورها با کاهش فشار سیلندر، فشار خروجی از رگولاتور تغییر نکرده و ثابت باقی می ماند. دلیل این تثبیت فشار در خروجی، کاهش فشار گاز در داخل مانومتر در دو مرحله می باشد که بواسطه وجود ۲ عدد دیافراگم فراهم شده است . همچنین مانومترها بر اساس نوع گاز داخل سیلندر، یا بر اساس محل نصب آن ها و یا بر اساس میزان دقت در فشار خروجی به چندین طریق دسته بندی می شوند.

 مانومتر گازهای صنعتی : درجه خلوص در این گازها پایین بوده و کمتر از گرید ۵ (خلوص ۹۹۹/۹۹% ) می باشد. این گازها همانند گازهایی که در جوش و برش استفاده می شوند، غیر خورنده بوده و در ساخت این مانومترها از فلز برنج استفاده می شود.

مانومتر گازهای خالص: مانومترهای گازهای خالص یا آزمایشگاهی که گرید در این گازها ۵ و ۶ می باشد. این نوع گازها در مراکز تحقیقاتی و آزمایشگاهها استفاده می شود و در انواع سمی ، خورنده و غیرخورنده طبقه بندی می شوند، نکته مهم در این مانومترها حفظ درجه خلوص گاز، طی فرآیند کاهش فشار در مانومترها می باشد.

مانومتر مخصوص گازهای خورنده و سمی: در این نوع گازها بخاطر خاصیت خورندگی و سمی بودن گاز حتما بایستی از مانومترهای استنلس استیل استفاده شود.

مانومتر گازهای فوق خالص: درجه خلوص در این گازها ۶ و ۷ می باشد. این نوع گازها مصارف خاص و ویژه ای دارند از جمله آن در تولید نیمه هادی ها، تکنولوژی فیبر نوری و کاربردهای لیزر استفاده دارند. مانومترها در این گازها از جنس Remelted Stainless Steel با سطوح الکتروپولیش می باشند.

مانومتر مخصوص گازهای طبی: این نوع مانومترها جهت کنترل و تنظیم فشار سیلندرهای گازهای طبی و بیمارستانی مورد استفاده قرار می گیرد. 

موارد مصرف:

   از مانومترها بمنظور تقلیل و کنترل فشار، در فشار کابین هواپیما، سیستم های آب آشامیدنی، در هوافضا کاربرد دارند. همچنین در کنترل نیروی محرکه برای سیستم های کنترل که در آن ارتعاش بالا، درجه حرارت بزرگ و مایعات خورنده وجود دارد. در همه اجاق گازها یک شیر تنظیم فشار و یک شیر فشار بعنوان یک مکانیسم ایمنی برای جلوگیری از انفجار تعبیه شده است. در استفاده از ابزار دمیدن، مانند کمپروسورهای هوا در صنعت و محیط های کارگاهی و همچنین برای جلوگیری از وارد شدن صدمه به این دستگاهها از تجهیزات تقلیل فشار استفاده می شود. کپسول مربوط به گاز پروپان و گاز LP نیاز مبرم به استفاده از یک تنظیم کننده دارند از آنجایی که فشار در مخزن پروپان بطور قابل توجهی در نوسان است. تنظیم کننده فشار یا مانومترها در مخزن های هوا برای غواصی استفاده می شود زیرا که مخزن در فشار بالا می تواند در تنفس به فرد، دچار آسیب مرگ شود. یک مانومتر یا تنظیم کننده فشار، اجازه می دهد تا تنها یک جریان مداوم هوا در فشار محیط قرار گیرد.

نکات ایمنی:

در هنگام استفاده از سیلندرهای گاز، پیچ تنظیم مانومتر را در جهت حرکت عقربه های ساعت آنقدر بچرخانید تا سست شدن آن را احساس کنید. پشت سیلندر به گونه ای بایستید که شیر خروجی مقابل چهره شما قرار نداشته باشد. هنگام کار با مانومتر و سیلندرهای گازی تحت فشار، از ابزارهای محافظ چشم استفاده کنید. از مانومترهای دارای دو گیج فشار ورودی و فشار خروجی استفاده کنید.