گاز سولفید هیدروژن

گاز سولفید هیدروژن

شرکت تولیدی مهندسی بالن گاز آسیا به عنوان بزرگترین واردکننده انواع سیلندر، گازهای خالص و تجهیزات جوش و برش، توانایی ارائه انواع سیلندرهای گاز سولفید هیدروژن H2S در حجم ۵۰ لیتری و … با گرید ۲.۵ … (درجه خلوص ۹۹.۵) را دارا می باشد.

گاز سولفید هیدروژن H2S:

گاز سولفید هیدروژن H2S به طور طبیعی در نفت خام، گاز طبیعی، گازهای آتشفشانی، مرداب ها، چشمه های آبگرم گوگرد، حوضچه های نمک و همچنین در شکست باکتری های مواد آلی در ضایعات انسانی و حیوانی تولیده شده، موجود است. همچنین گاز سولفید هیدروژن H2S  از فعالیت های صنعتی مانند پردازش مواد غذایی، کوره های کک، کارخانه های تولید کاغذ و پالایشگاه های نفت تولید می شود. گاز سولفید هیدروژن H2S در همه محیط ها (آب و هوا و خاک) قابل انتشار است ولی میزان موجود این گاز در آب خیلی کم است زیرا به آسانی تبخیر می شود و در محیط خاک گاز سولفید هیدروژن H2S توسط باکتری ها مصرف می شود و به گوگرد تبدیل می شود.

آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA) استانداردهای  آشامیدنی آب را به دو دسته تقسیم می کند: استانداردهای اولیه و ثانویه. استانداردهای اولیه شامل محافظت در برابر سه سطح شامل: ۱- آلاینده های سمی ۲- عوامل بیماری زا ۳- عناصر رادیو اکتیو و مواد شیمیایی سمی می باشد و استانداردهای ثانویه بر طعم و بو و رنگ کف کنندگی آب دلالت دارد. وجود گاز سولفید هیدروژن H2S در آب با بوی بد آن قابل تشخیص است و برای جلوگیری از آلودگی آب به گاز سولفید هیدروژن H2S توصیه می شود از سیستم های تصفیه گر خانگی استفاده شود در ضمن گاز سولفید هیدروژن H2S یک آلاینده زیست محیطی محسوب می شود.

مشخصات فنی:

گاز سولفید هیدروژن H2S گازی بی رنگ، سمی و اشتعال زا با بوی مشمئز کننده تخم مرغ فاسد و با رنگ شعله آبی است. گاز سولفید هیدروژن H2S سمی می تواند در دمای اتاق نیز موجود باشد ولی مدت زمان حضور این گاز در اتاق فقط ۲ روز می باشد. گاز سولفید هیدروژن H2S سردتر و سنگین تر از هواست و تمایل زیادی به نشستن روی زمین دارد و اگرچه در آب حل می شود ولی در آب سرد بیشتر حل می شود. سولفید هیدروژن H2S به دلیل خورندگی بالا وقتی در مجاورت آهن و روطوبت قرار می گیرد باعث خرابی و خورندگی فلز می شود به همین دلیل برای نگهداری و حمل و نقل آن باید مراقب بود از محفظه های مناسب استفاده کرد مثلا فولادهای مخصوص و ضدزنگ گزینه مناسبی برای این کار خواهند بود.

اطلاعات کاملتر گاز سولفید هیدروژن H2S در جدول مشخصات فنی می باشد.

گاز سولفید هیدروژن ۲.۵ نوع گاز
۹۹.۵خلوص %
Air  ≤۵۰۰
H2O  ≤۱۰۰
C2S  ≤۵۰۰
CO2  ≤۱۰۰۰
SO2  ≤۵۰۰
Total Impurities  ≤۰.۵ 
ناخالصی ppm
دارد.گواهینامه آنالیز 
۵۰ لیترحجم سیلندر
۳۰وزن گاز به کیلوگرم
گاز مایع – خفه کنندگی بالا – اشتعال پذیری بالا – مضر برای محیطمشخصات فنی 
  – 60  °Cنقطه جوش 
H2Sنشان شیمیایی 

موارد مصرف:

استفاده عمده صنعتی گاز سولفید هیدروژن H2S در تولید گوگرد و اسید سولفوریک است و در تولید ترکیبات سولفید سدیم و سدیم هیدروسولفید هم استفاده می شود. همچنین تولید آب سنگین برای صنعت هسته ای و در شیمی به عنوان یک افزودنی در روغن های برش استفاده می شود.

در گذشته های دور از گاز سولفید هیدروژن H2S به عنوان یک ضدعفونی کننده در کشاورزی مورد استفاده قرار می گرفت.

نکات ایمنی:

افرادی که با گاز سولفید هیدروژن H2S در ارتباط هستند باید متوجه خطرات آن باشند و نکات ایمنی آنرا آموزش دیده باشند. گاز سولفید هیدروژن H2S گازی سمی است و مسمومیت های ناشی از گاز سولفید هیدروژن H2S به میزان غلظت و زمان مجاورت این گاز بستگی دارد و آمار مرگ و میر ناشی از مجاورت طولانی در برابر این گاز نشان دهنده سمی بودن فوق العاده بالای آن دارد. شخص در معرض تماس طولانی با غلظت های بالای گاز سولفید هیدروژن H2S احتمال دارد که به برونشیت یا ذات الریه را مبتلا شود.  در صورت تماس مستقیم پوست با این گاز، پوست دچار سرمازدگی می شود و همچنین در معرض قرار گرفتن طولانی این گاز با غلظت معمولی، باعث از بین رفتن حس بویایی می شود.

گاز سولفید هیدروژن H2S به دلیل اینکه در آب و هوای آلوده به میزان زیادی وجود دارد احتمال در معرض بودن این گاز برای همه وجود دارد. افرادی که در معرض تصفیه خانه فاضلاب و عملیات حفاری نفت و مزرعه با ذخیره سازی کود یا محل دفن فاضلاب قرار دارند در سطح بالاتری در معرض این ماده شیمیایی هستند. سیستم عصبی و دستگاه تنفسی اگر در معرض گاز سولفید هیدروژن H2S قرار بگیرند دچار مسمومیت می شوند و و این مسمومیت در افرادی که مبتلا به آسم هستند بیشتر می شود.