گاز اتیلن

گاز اتیلن

شرکت تولیدی مهندسی بالن گاز آسیا به عنوان بزرگترین واردکننده انواع سیلندر، گازهای خالص و تجهیزات جوش و برش، توانایی ارائه انواع سیلندرهای گاز اتیلن C2H4 در حجم ۵۰ لیتری و … با گرید ۳ (درجه خلوص% ۹۹.۹) را دارا می باشد.

گاز اتیلن C2H4:

ساده ترین کربن اشباع نشده، بعداز استیلن، اتیلن است که عضو گروه آلکان ها نیز می باشد که به صورت طبیعی در طبیعت موجود است. اسامی دیگر این گاز، بیکربورات هیدروژن، اتن، اتیلن مایع و گاز الفیتات یا اولفین است. گاز اتیلن C2H4 نوعی هورمون گیاهی است که در کشاورزی استفاده می شود و عامل رسیدن میوه ها و باز شدن شکوفه ها و گلها و همچنین ریزش برگ ها در پاییز است. همانطور که گاز اتیلن C2H4 برای فرآیند رسیدن بسیاری از میوه ها و سبزیجات مفید است ولی در عین حال نیز ضررهایی زیادی هم برای برخی از میوه ها و سبزیجات دارد و باعث شتاب در روند رسیدن و کاهش کیفیت محصول و عمر مفید می باشد. همچنین از نظر علمی عوارض دیگری هم برای استفاده از گاز اتیلن C2H4 برای رسیدن میوه ها ثابت شده که از جمله آنها میتوان از دست دادن وزن و آب در میوه ها، کاهش محتوای مغذی (به عنوان مثال از دست دادن ویتامین C ) و همچنین تغییر در طعم و عطر واقعی را نام برد.

مشخصات فنی:

عنصر اتیلن با C2H4  نشان داده می شود. گاز اتیلن C2H4 بی رنگ و اشتعال زا است و بوی شیرین ملایمی دارد و در ترکیبات نفت و گاز طبیعی یافت می شود. برای تولید گاز اتیلن C2H4 در صنایع شیمیایی، از روش کراکینگ و با استفاده از بخار آب استفاده می شود. در این روش هیدروکربن و گازهای سبک حاصل از نفت در دمای ۹۵۰-۷۵۰ درجه سانتی گراد حرارت داده می شوند تا هیدروکربن ها شکسته و با از دست دادن هیدروژن تبدیل به هیدروکربن های اشباع نشده بشوند، از این فرآیند مخلوطی از هیدروکربن ها بدست می آید که بیشترین حجم آن گاز اتیلن C2H4 است و در مرحله بعدی با روش تقطیر جز به جز اتیلن جداسازی می شود. گاز اتیلن C2H4 همچنین از فرآیندهای سوختن زباله، چراغ فلورسنت، دود اگزوز و دود سیگار و از نوعی قارچ نیز متصاعد می شود.

اطلاعات کاملتر گاز اتیلن C2H4در جدول مشخصات فنی می باشد.

گاز اتیلن ۳گاز اتیلن ۲.۵نوع گاز
۹۹.۹۹۹.۵خلوص %
O2  ≤۵
N2  ≤۱۰۰
CO2  ≤۱۰
CO 
 ≤۳
C2H2  ≤۱۰
OHC  ≤۸۰۰
H2O  ≤۱۰ 
O2  ≤۲۵
H2  ≤۱۵
CO2  ≤۱۵
CO  ≤۵
C2H2  ≤۱۰
OHC  ≤۴۰۰۰
S  ≤۱
H2O  ≤۱۰
CH3OH  ≤۵ 
ناخالصی ppm
دارد.گواهینامه آنالیز
۵۰ لیتر۵۰ لیترحجم سیلندر
۱۵۱۵وزن گاز به کیلوگرم
گاز فشرده – اشتعال پذیری بالامشخصات فنی
  – 104   °Cنقطه جوش
C2H4نشان شیمیایی

موارد مصرف:

اصلی ترین مورد مصرف گاز اتیلن C2H4 در صنعت کشاورزی است که از گاز اتیلن C2H4 برای زودتر رسیدن میوه ها و سبزیجات استفاده می شود. این میوه های شامل: موز، آواکادو، کیوی، سیب و گلابی و …. می شود. همانطور که گاز اتیلن C2H4 برای شتاب در روند میوه ها و سبزیجات مفید است مضراتی هم دارد مثلا اینکه  میوه هایی که با گاز اتیلن C2H4 به مرحله رسیدن می رسند دارای عمر مفید کوتاهتری هستند و حتی خواص مغزی خود را در بسیاری از مواقع از دست می دهند و در طعم و مزه واقعی آنها تغییراتی به وجود می آید ولی با این وجود نمی توان مضرات مصرف گاز اتیلن C2H4 را به خواص مصرف این گاز برتری داد.

مصرف گسترده دیگر گاز اتیلن C2H4 در صنعت پلاستیک است. از گاز اتیلن C2H4 در تولید PVC و پلی استر استفاده می شود و همچنین در ضد یخ ها و حلال ها .

نکات ایمنی:

گاز اتیلن C2H4 بی رنگ با بوی شیرین ملایم می باشد و اشتعال زاست به همین دلیل باید احتیاط لازم در نگهداری و مصرف از آن رعایت کرد. کپسول گاز اتیلن C2H4 باید در محیطی خشک و خنک نگهداری شود و تهویه مناسب برای این محیط در نظر گرفته شود. گاز اتیلن C2H4 یک آلاینده محسوب می شود و از آن به عنوان قاتل خاموش طبیعت نام برده می شود  و این موضوع، قدرت تخریب گاز اتیلن C2H4در طبیعت را نشان می دهد. البته گاز اتیلن C2H4 سمی و مضر نیست ولی با این وجود در غلظت بسیار بالا قابل اشتعال است. احتمال یخ زدگی شدید پوست و چشم در تماس با اتیلن مایع زیاد است.