گاز نئون

گاز نئون

شرکت تولیدی مهندسی بالن گاز آسیا به عنوان بزرگترین واردکننده انواع سیلندر، گازهای خالص و تجهیزات جوش و برش، توانایی ارائه انواع کپسول های گاز نئون Ne در حجم های ۵۰ لیتری و … با گریدهای ۵ (درجه خلوص% ۹۹.۹۹۹) را دارا می باشد.

گاز نئون Ne:

نئون بعد از هیدروژن، هلیوم، اکسیژن و کربن چهارمین عنصر فراوان در جهان است ولی تنها ۰.۰۰۱۸ درصد از جو زمین را گاز نئون Ne تشکیل می دهد ولی با این وجود نئون بسیار کمیاب است  و دلیل آن فرار بودن است و تقریبا فقط در ترکیبات جامد یافت می شود. گاز نئون Ne بسیار خنک کننده است و نسبت به هلیوم که آن هم گازی خنک کننده است، گرانتر می باشد. گاز نئون Ne از طریق روش تقطیر جز به جز استخراج می شود یعنی با سرد کردن هوای معمولی، اجزای تشکیل دهنده آن از هم جدا می شود و در مرحله های متفاوت و با حرارت دادن و عبور دادن مایع از برج های بلند تجزیه می شود و در هر مرحله گازهای تشکیل دهنده هوا جدا می شود. از نظر اکولوژی گاز نئون Ne هیچ گونه آسیبی به محیط زیست نمی زند.

مشخصات فنی:

در جدول تناوبی عناصر شیمیایی گاز نئون را با علامت اختصاری Ne و عدد اتمی ۱۰ می باشد که در ردیف گازهای نجیب قرار گرفته است و کاملا بی اثر و غیر سمی می باشد و از نظر فیزیکی بی رنگ و بی بو است. رنگ گاز نئون Ne با عبور ولتاژ بالا، نارنجی مایل به قرمز می شود. در ساخت و تهیه گاز نئون Ne از روش تقطیر جزء به جزء هوای مایع استفاده می شود.

اطلاعات کاملتر گاز نئون Ne در جدول مشخصات فنی می باشد.

گاز نئون ۵نوع گاز
۹۹.۹۹۹خلوص %
N2  ≤ ۲
O2+Ar  ≤ ۱
CO  ≤۰.۵
CO2  ≤۰.۵
OTHER HALOCARBONS  ≤۰.۵
H2  ≤ ۱
He  ≤ ۶
H2O  ≤ ۲
ناخالصی ppm
دارد.گواهینامه آنالیز
۵۰ لیترحجم سیلندر 
۱۴۰ بارفشار کاری
گاز فشرده – خفه کننده – بی اثر مشخصات فنی
  – 246  °Cنقطه جوش
Neنشان شیمیایی

موارد مصرف:

گاز نئون Ne به صورت طبیعی بی رنگ است ولی با عبور جریان الکتریکی رنگ آن به نارنجی مایل به قرمز تبدیل می شود و به همین دلیل گاز نئون Ne کاربردهای زیادی دارد مثلا در تابلوهای تبلیغاتی، لیزرها، لامپ تلویزیون. البته برای استفاده در لیزرها گاز نئون Ne باید با گازهای نجیب دیگر از جمله هلیوم ترکیب شود.

نئون مایع ۴۰ برابر از هلیوم مایع و ۳ برابر از هیدروژن مایع، قدرت خنک کنندگی بیشتری دارد و به همین دلیل از نئون مایع در بسیاری از صنایع برای خنک سازی (مثلا یخچال سازی) استفاده می شود.

نکات ایمنی:

گاز نئون Ne می تواند از طریق استنشاق جذب بدن شود و در صورتی که غلظت گاز نئون Ne در هوا بیشتر از حد معمول شود احتمال خفگی و مرگ وجود دارد، از علایم آن می توان به سرگیجه و خستگی و سردرد اشاره کرد. همچنین در صورت تماس مستقیم آرگون مایع با پوست و چشم، احتمال یخ زدگی وجود دارد.