گاز پروپیلن

گاز پروپیلن

شرکت تولیدی مهندسی بالن گاز آسیا به عنوان بزرگترین واردکننده انواع سیلندر، گازهای خالص و تجهیزات جوش و برش، توانایی ارائه انواع کپسول های گاز پروپیلن C3H6 در حجم های متفاوت ۵۰ لیتر، و …. و گرید ۲.۵ (درجه خلوص ۹۹.۵) را دارا می باشد.

گاز پروپیلن C3H6:

پروپیلن را با نماد شیمیایی C3H6 نشان می دهند که نام فارسی آن پروپن است و نام های دیگر آن متیل اتن و متیل اتیلن می باشد. گاز پروپیلن C3H6 یکی از محصولات کلیدی پتروشیمیایی است که به عنوان مواد اولیه برای تولید پلیمرهای مختلف استفاده می شود. با توجه به آمارها، افزایش مصرف گاز پروپیلن C3H6 به دلیل مشتقات (شامل: پلی پروپیلن، گاز مایع و بنزین، متانول، دی متیل اتر، پروپیلن) آن کاملا مشهود است و ظاهراً این روند افزایش، ادامه دار خواهد بود ولی همچنان برای تولید گاز پروپیلن C3H6 از روشهای سابق استفاده می شود. این روش ها شامل تقطیر جز به جز نفت خام، بازیافت پالایشگاهی، هیدروژن زدایی از پروپان، تبدیل متانول به اولفین و پروپیلن می شود.

گاز پروپیلن C3H6 به عنوان جایگزینی برای گاز استیلن برای جوش و برش به حساب می آید با این تفاوت که سرعت برش سریعتر و کیفیت جوش و برش چند برابر می شود. وزن کپسول پروپیلن از کپسول استیلن کمتر است و دلیل آن مواد متخلخل و استونی است که به گاز استیلن اضافه شده است. با استفاده از گاز پروپیلن C3H6 به جای گاز استیلن، ۵۰% در هزینه صرفه جویی می شود و آن به این دلیل است که یک کپسول ۵۰ کیلویی به اندازه ۴ کپسول استیلن که در مجموع ۴۵۰ کیلو وزن دارد، کارایی دارد.

مشخصات فنی:

گاز پروپیلن C3H6 یکی از تمیزترین و ساده ترین گازهای سوختنی برای استفاده است و همچنین از ایمن ترین سوخت هاست. گاز پروپیلن C3H6 گاز سوختنی، بی رنگ با بوی طبیعی تند، بسیار اشتعال زا، غیر سمی و ناپایدار است. گاز پروپیلن C3H6 در پروسه تصفیه بنزین و اتیلن به دست می آید همچنین از تجزیه مخلوط های هیروکربنی می توان گاز پروپیلن را تولید کرد.

اطلاعات کاملتر گاز پروپیلن C3H6 در جدول مشخصات فنی می باشد.

گاز پروپیلن ۲.۵نوع گاز
۹۹.۵خلوص %
O2  ≤۷۰
N2  ≤۲۸۰
CO/CO2  ≤۳۰
Other Hydrocarbons  ≤۴۰۰۰
H2O  ≤۱۰
ناخالصی ppm
دارد.گواهینامه آنالیز 
۵۰ لیترحجم سیلندر 
۲۰ وزن گاز به کیلوگرم
گاز مایع – اشتعال پذیری بالا مشخصات فنی 
  – 48   °Cنقطه جوش
C3H6نشان شیمیایی

موارد مصرف:

یکی از پرکاربردترین موارد مصرف گاز پروپلین C3H6 استفاده از مشتقات آن در صنایع مختلف است. گاز پروپیلن C3H6 به  عنوان  یک گاز سوختنی در صنایع شیمیایی و صنایع پلاستیک مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در صنایع خودرو سازی، الکترونیک، بسته بندی، جوشکاری ذوبی، لحیم کاری، لحیم کاری نقره ای و انواع برش ها استفاده می شود. از گاز پروپیلن C3H6 به عنوان یک واسطه شیمیایی در مخلوط کالیبراسیون هم استفاده می شود و برای تست کارایی مشعل گاز و موتورها کاربرد دارد.

نکات ایمنی:

تنفس گاز پروپیلن C3H6 در غلظت و حجم پایین سبب بی هوشی می شود ولی هرچه غلظت گاز پروپیلن C3H6 بیشتر شود به علت کمبود اکسیژن، خفگی اتفاق می افتد. گاز پروپیلن C3H6 سنگین تر از هواست و در فضاهای بسته خطر انفجاری دارد و حتما باید از تهویه مناسب استفاده شود. برای استفاده از گاز پروپیلن C3H6 پیشنهاد می شود از دستکش های بلند که عایق مناسبی برای حرارت هستند، استفاده شود. گاز پروپیلن C3H6 برای چشم و پوست بی خطر است ولی پروپیلن مایع در صورت تماس باعث انجماد و سوزش می شود که با شستشوی طولانی با آب مشکل برطرف می شود.