مقالات تخصصی

گاز آرگون گازی بی رنگ، بی بو و در کاربردهای صنعتی و همچنین بعنوان یک گاز محافظ برای جوشکاری استفاده می شود. سیلندر حاوی گاز آرگون اگر در معرض گرما قرار بگیرد ممکن است شکافته یا منفجر شود و همچنین ممکن است موجب اشکال در تنفس گردد. اثرات ناشی از استنشاق این گاز می تواند باعث بروز سردرد، سر گیجه، عدم تعادل، ضربان قلب نامنظم، تغییرات خلقی، از دست دادن هماهنگی، خفقان، تشنج، عدم هوشیاری، کما، تهوع، استفراغ و … گردد.

در صورت تماس این گاز با شخص باید بسرعت چشم را با آب فراوان بشویید. پوست در معرض تماس با گاز آرگون، را با آب و صابون بشویید. اگر عوارض جانبی رخ دهد، فرد را از منطقه آلوده دور کنید. اگر نفس نمی کشد تنفس مصنوعی دهید. اگر تنفس مشکل است، اکسیژن باید توسط پرسنل واجد شرایط تجویز شده باشد و یا بیمار را به مراکز درمانی انتقال دهید.

در صورت مشتعل شدن گاز آرگون بهترین خاموش کننده ها دی اکسید کربن و پودر شیمیایی خشک است. در صورت بروز آتش سیلندر را از منطقه آتش سوزی انتقال دهید. سیلندر داغ شده را با اسپری آب تا زمانی که حریق خاموش شود خنک کنید. در صورتی که برای فرد خطری نداشته باشد نشت را متوقف کنید. افراد متفرقه را دور نگه دارید، منطقه خطر را ایزوله کنید. در مواجهه با غلظت های سنگین گاز آرگون حفاظت تنفسی لازم می باشد. در هنگام کار با سیلندر آرگون بایستی از دستکش مقاوم در برابر مواد شیمیایی استفاده کرد. همچنین بهتر از برای حفاظت از چشم نیز از عینک های مخصوص استفاده کرد. گاز آرگون در شرایط طبیعی پایدار است. سیلندر حاوی این گاز ممکن است در مواجهه با گرما شکافته شود همچنین در صورت مواجهه به گرما ممکن است تجزیه شود و تشکیل گازهای سمی بدهد. گاز آرگون یک خفه کننده ساده است و در صورت بالا رفتن غلظت آن در محیط ممکن است باعث ایجاد خفگی بشود. برای محیط زیست مضر نیست. فیوم های تولیدی در فرآیندهایی که از این گاز و یا مخلوط آن استفاده می کنند ممکن است برای محیط زیست مضر باشد. همچنین در حمل و نقل سیلندر حاوی گاز آرگون بایستی ایمنی های لازم به کار گرفته شود و در کامیون و با تهویه مناسب منتقل شوند.

نسرین فراهانی_ مسئول درج محتوا

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *