مقالات تخصصی

گاز دی اکسید کربن با فرمول شیمیایی CO2 با نام های اسید گاز کربونیک، اکسید کربن و آیندریک کربونیک شناخته شده است. استنشاق این گاز باعث ایجاد تغییرات در فشار خون، صدای زنگ در گوش، تهوع، اشکال در تنفس، ضربان قلب نامنظم، سردرد، خواب آلودگی، سرگیجه، حس سوزش، لرزش، ضعف، اختلالات بینایی، خفقان، تشنج و عدم هوشیاری می شود. در صورت تماس گاز دی اکسید کربن با چشم تاری دید، یخ زدگی بافت بدن در اثر سرما، و در اثر تماس این گاز با پوست تاول و سرمازدگی بافت بدن اتفاق می افتد. در صورت تماس گاز فشرده شده دی اکسید کربن با چشم بلافاصله بایستی چشم را به مدت ۱۵ دقیقه شستشو دهید و سپس فورا به پزشک منتقل شود. در صورت بروز سرمازدگی یا یخ زدگی بلافاصله با مقدار زیادی آب ولرم ۴۱-۴۶ درجه سانتی گراد شستشو دهید. از آب داغ استفاده نکنید، اگر آب گرم موجود نمی باشد به آرامی عضو آسیب دیده را در پتو بپیچید و هرچه سریعتر به مراکز درمانی انتفال داده شود.
در صورت استنشاق فرد بیمار اگر عوارض جانبی رخ می دهد به منطقه بدون آلودگی منتقل کنید. اگر نفس نمی کشد تنفس مصنوعی بدهید در صورتی که تنفس مشکل است هرچه سریع به مراکز درمانی منتقل گردد، اکسیژن بایستی توسط افراد آموزش دیده انجام شود.
در صورت بروز آتش سوزی ناشی از این گاز، از خاموش کننده مناسب استفاده کنید. سیلندر را در صورتی که بدون خطر باشد از محل آتش سوزی دور کنید. از عوامل مناسب برای خاموش کردن حریق استفاده کنید. از رساندن مستقیم آب برروی مواد خودداری کنید. از استنشاق مواد یا محصولات احتراق اجتناب شود. در جهت باد قرار بگیرید و وارد مناطق با ارتفاع کم نشوید. در صورتی که بدون خطر باشد نشتی را متوقف کنید. بخارات ناشی از گاز دی اکسیید کربن را با اسپری آب کاهش دهید. افراد متفرقه را از محل دور نگه دارید. منطقه خطر را جدا کرده و مانع ورود افراد شویدف قبل از ورود به فضاهای بسته تهویه شود.
در هنگام استفاده از سیلندر گاز دی اکسیدد کربن از دستکش عایق استفاده کنید. در حالت گاز حفاظت از چشم مورد نیاز نمی باشد اما توصیه می شود برای حالت مایع از عینک محافظ در برابر ترشحات مایع استفاده شود و همچنین لنزهای تماس نمی بایست استفاده شوند. در حالت گاز لباس حفاظتی مورد نیاز نمی باشد اما در حالت مایع لباس مناسب محافظ، لباس عایق خنک استفاده شود. 
گاز دی اکسید کربن گازی بی رنگ، بی بو، با مزه اسید مانند، بصورت حلال در آب و از لحاظ واکنش پذیری در دما و شرایط معمولی پایدار است و گازی غیر قابل اشتعال است. در صورت مواجهه سیلندر حاوی گاز دی اکسید کربن ممکن است شکسته یا منفجر شود از تماس با آب و رطوبت اجتناب شود. از تماس با مواد قابل احتراق، مواد اکسید کننده، نمک های فلزی، عوامل کاهنده فلز کاربید، فلزات، بازها، پتاسیم، سدیم جلوگیری شود. همچنین این گاز باعث ایجاد اختلالات قلبی، عروقی و تنفسی می شود.

نسرین فراهانی_ مسئول درج محتوا

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *